środa, 25 czerwca 2014

Turbacz we mgle

Wczesnym rankiem 15 czerwca 2014 r. ruszyliśmy w drogę do Nowego Targu. Celem naszego wyjazdy było pasmo Gorców. Po mniej więcej czterech godzinach jazdy dotarliśmy do celu. Wyprawa szlakiem przez Stare Wierchy na Turbacz była dla mnie i piątki, spośród ośmioosobowego składu, ostatnim wypadem w góry przed wyjazdem w Karpaty Południowe. Nad górami, które w XV w. Jan Długosz nazwał mianem Gorcz, wisiały niskie ołowiane chmury. Na szczęście prognozy pogody nie zapowiadały deszczu.
Po godzinie 11.00 ruszyliśmy na szlak, oznaczony kolorem zielonym. Wiódł z Nowego Targu, dzielnicy Kowańca, do schroniska PTTK na Starych Wierchach.

Szlak Nowy Targ-Kowaniec - Schronisko PTTK Stare Wierchy (zielony) - Obidowiec (czerwony) - Turbacz - Schronisko PTTK Turbacz - Bukowina Waksmudzka (zielony) - Nowy Targ-Kowaniec. Źródło: http://mapa-turystyczna.pl

poniedziałek, 9 czerwca 2014

Bieszczady Wschodnie - wędrówka łukiem Karpat

 Przejście piesze w dniu 25 maja 2014 r. Sianki – Starostyna (1226 m n.p.m.) – Ruski Put  (1217 m n.p.m.) – Libuchora

O godzinie 1.00 w nocy wyjechaliśmy z Rzeszowa do Sanoka linią Neobusa. W Niebylcu do naszej piątki dosiadła się Iwona. W busie już dostrzegłem, że wzięła cukierki z strzyżowskiego zakładu "Roksana". Od razu pomyślałem, że dzięki niej nie grozi nam drastyczna utrata kalorii.
cukierki z SC "Roksana"

O godzinie 3.30 wyjechaliśmy z Sanoka w kierunku Ustrzyk Górnych. Bez problemu przekroczyliśmy granicę z Ukrainą w Krościenku. Pierwszą niespodzianką, jaka na nas czekała za granicą, był stan ukraińskich dróg. Nawierzchnia była podziurawiona jak dobry emmentaler. Nasz autokar posuwał się z "zawrotną" prędkością 30 km/h. W tych warunkach o spaniu nie było mowy. Około 10.00 czasu miejscowego dotarliśmy do Diwczy nad Siankami. Nasza wędrówka rozpoczęła się obok pomnika Strzelców Siczowych. Ukraińskie Bieszczady są dziksze niż nasze polskie, więc w niektórych miejscach przedzieraliśmy się przez las.

Mapa Bieszczadów Wschodnich z 1937 r. Opracowanie Wojskowy Instytut Geograficzny .

Bieszczady Wschodnie
Mapa Bieszczadów Wschodnich. Opracowanie sowieckie z 1985 r.